Wielu nowych studentów, którzy dopiero zaczynają studia zastanawia się co ich czeka, jak się uporać z nowa sytuacją, czy trafią na fajnych ludzi i czy będzie ciężko z nauką. Jednego możecie być pewni, opinia że studia to najpiękniejszy okres w życiu jest prawdziwa. Rozpoczynacie więc niezapomnianą przygodę, o której będziecie opowiadać wnukom i dzieciom. Poniższe rady pomogą Wam odnaleźć się na uczelni i łatwo przejść przez pierwszy rok studiów.

 1.  Zapoznaj się z DZIEKANATEM. W tym miejscu zaczyna sie wasze życie studenckie - najważniejsze miejsce na uczelni. Dzięki rzetelnym pracownikom tutaj:
  • odbierzesz legitymację studencką
  • otrzymasz pomoc w prawidłowym wypełnieniu wszelkich druków i zaświadczeń
  • znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące sesji egzaminacyjnej, toku studiów, stypendiów, wykładowców
  • otrzymasz pomoc w rozwiązaniu trudnych spraw związanych ze studiami
  • otrzymasz pomoc w zorganizowaniu spotkania z dziekanami
  • znajdziesz ważne ogłoszenia i notatki, usprawniające życie studenckie
 2. Sprawdź swoje grupy ćwiczeniowe - w systemie extranet lub w dziekanacie możesz sprawdzić do jakich grup ćwiczeniowych zostałeś przypisany na studiach. To bardzo ważna informacja.
 3. Przyjdź na Inaugurację Roku Akademickiego. Jest to szczególnie ważne wydarzenie dla Was, nowo przyjętych studentów. Na gali odbędzie się Wasze uroczyste przyjęcie w poczet studentów WSZiM.
 4. Sprawdź kalendarz studencki i harmonogram zajęć. Dzięki temu zorganizujesz sobie czas i nie przeoczysz ważnych wydarzeń i imprez studenckich.
 5. Zostań członkiem samorządu studenckiego lub starostą roku - jeśli jesteś urodzonym przywódcą, lubisz działać na rzecz innych oraz masz zdolności organizacyjne zachęcamy do objęcia odpowiedniego sobie stanowiska.
 6. Zapamiętaj nazwisko dziekana Twojego wydziału i rektora uczelni. Najlepiej zapoznaj się także z kadrą uczelni i Twoimi wykładowcami.
 7. Zapamiętaj, że nie jesteś już uczniem, teraz jesteś STUDENTEM. W związku z Twoim wstąpieniem do grona studentów, musisz zapamiętać, że nie jesteś już w klasie, a w grupie na roku. Nie będziesz pisał sprawdzianów, tylko kolokwia, a kształcić Cię będzie wykładowca, a nie nauczyciel. I co najważniejsze - nie każdy wykładowca jest profesorem! Zwracaj się do prowadzących zajęcia zgodnie z tytułem lub stopniem naukowym jaki posiadają(magister, inżynier, doktor, profesor).
 8. Regularnie zaglądaj na naszą stronę internetową i zapisz się na fanpage WSZiM - tam znajdziesz najważniejsze informacje związane z życiem uczelni.
 9. Załóż konto w bibliotece uczelnianej. Strategiczne książki warto kupić - mogą przydać się w przyszłości. Najlepiej poszukaj używanych książek w Internecie lub popytaj studentów starszych roczników - zawsze parę złotych zostanie Ci w kieszeni.
 10. Regularnie sprawdzaj komunikaty umieszczone na tablicach informacyjnych. Tam obok formalnych ogłoszeń znajdziesz również wiele ważnych, nieformalnych wiadomości umieszczanych przez studentów.
 11. Nie opuszczaj ćwiczeń! Obecność na nich jest obowiązkowa, a uczestnictwa w nich często decyduje o dostaniu zaliczenia lub zdaniu egzaminu.
 12. Postaraj się również chodzić na wykłady. W ramach mozliwości staraj się nie opuszczać wykładów. Po pierwsze, słuchając łatwiej zapamiętasz materiał. Po drugie, będziesz miał najlepsze notatki - najlepsze bo własne. Po trzecie wykładowcy mają dobrą pamięć do twarzy, a to może pomóc Ci podczas egzaminu.
 13. Nie przegap otrzęsin i spotkań integracyjnych - duża ilość znajomych na roku to interesujące imprezy, notatki z ćwiczeń i wykładów, a co najważniejsze wiadomości z pierwszej ręki o tym co, kiedy, gdzie i z kim.