Witaj! Zarówno Ty, jak i wiele innych osób właśnie zaczynasz swoją przygodę ze studiowaniem. Czeka Cię sporo zmian. Często studia oznaczają wyprowadzkę z domu rodzinnego, przeniesienie się do innego miasta, wejście do zupełnie nowego środowiska, poznanie nowych ludzi, nauka funkcjonowania w realiach akademickich, które są inne niż te znane Tobie z czasów nauki w szkole. Jednak nie zapominaj o jednym: Czas studiów to najpiękniejszy okres w Twoim życiu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy, specjalnie dla Ciebie, poniższy przewodnik.

Co, gdzie i jak

W Biurze Obsługi Studenta załatwisz wiele ważnych dla Ciebie spraw:

  • Uzyskasz wszelkie informacje dotyczące Twoich studiów
  • Otrzymasz pomoc w zorganizowaniu spotkania z dziekanami
  • Znajdziesz ważne ogłoszenia i notatki dotyczące studiów.

Biuro Obsługi Studenta inaczej BOS to miejsce przyjazne dla studenta, w którym pracownicy tego biura chętnie pomogą Ci jeżeli potrzebujesz pomocy materialnej, chcesz otrzymać pomoc w wypełnianiu wniosku o stypendia, czy też w napisaniu podania.

Studiowanie, co to znaczy?

Twój pierwszy dzień wykładowy na studiach. Pierwsze zajęcia. W harmonogramie widnieją informacje, z którymi spotykasz się po raz pierwszy w życiu. W porządku, wykład, warsztaty i ćwiczenia to pojęcia zrozumiałe, ale co z translatorium i konwersatorium? No i jeszcze zajęcia fakultatywne, czym to się od siebie różni?

Wykład to nic innego jak zajęcia, w czasie których to prowadzący mówi, opowiada, wykłada dany temat. Wykład może być interaktywny, tzn. taki, w którym czynny udział biorą studenci, np. poprzez zadawanie pytań wykładowcy dotyczących tematu wykładu. Na większości uczelni udział w wykładzie jest nieobowiązkowy, tzn. nie jest na nim sprawdzana lista obecności, jednakże warto na niego chodzić – można zdobyć wiele cennych informacji, a materiały z wykładów obowiązują bardzo często na egzaminie.

Ćwiczenia to zajęcia obowiązkowe. To na nich ćwiczymy materiał zdobyty w trakcie wykładów. W trakcie tych zajęć to studenci przejmują inicjatywę. Prowadzący tylko moderuje ćwiczenia. Często na następne spotkanie należy przeczytać jakiś tekst, stworzyć projekt lub prezentację, przyswoić zadany materiał.

Translatorium to pewna forma ćwiczeń. Polega na dyskutowaniu na temat tekstów napisanych w obcym języku często na dany temat.

Konwersatorium to także pewna forma ćwiczeń. Zajęcia te polegają na dyskutowaniu na jakiś temat po wcześniejszym zapoznaniu się z materiałem zadanym na zajęcia przez prowadzącego.

Zajęcia fakultatywne zwane też fakultetami to zajęcia nieobowiązkowe, są one poza Twoim programem studiów. Są to zajęcia dodatkowe, na które możesz zapisać się jeśli dana tematyka Cię interesuje. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na te zajęcia to będziesz musiał na nie chodzić i je zaliczyć.

Przydatne miejsce, w którym znajdziesz pomoc w nauce to Biblioteka, nie ma lepszego doradcy jak książka, szczególnie, że wszelkie prace pisane na uczelniach wyższych muszą być opatrzone przypisami, a bez biblioteki i książek przypisów nie zrobimy.

Studencki savoir vivre

Studia to nie szkoła średnia. Nie do wszystkich zwraca się per „panie profesorze”. Zgodnie z tradycją akademicką, do wykładowców zwracamy się zgodnie z ich tytułem: do magistra – „panie/pani magister”; do doktora – „panie/pani doktor”; do doktora habilitowanego – „panie/pani profesor/ze”; do profesora – również „panie/pani profesor/ze”. Sztuka prosta i łatwa, tylko wcześniej warto sprawdzić jaki ma tytuł osoba, z którą mamy zajęcia, lub z którą chcemy się spotkać aby nie popełnić gafy. Gdzie sprawdzić jaki tytuł naukowy ma dany wykładowca? Np. w zakładce Władze Uczelni.

Poza tym zwyczajem akademickim istnieje jeszcze jeden – lubiany przez studentów – a mianowicie: kwadrans akademicki! Daje on możliwość uzyskania obecności na zajęciach jeśli spóźnisz się na nie maksymalnie 15 minut. Potem otrzymujesz nieobecność. Kwadrans akademicki odnosi się również do wykładowców – jeżeli wykładowca spóźni się na zajęcia powyżej 15 minut, a wcześniej nie poinformuje grupy o swoim spóźnieniu, to grupa ma prawo do uznania, że zajęcia się nie odbędą (jednakże MUSI upłynąć 15 minut – w tym czasie wykładowca może przyjść i zajęcia się odbędą normalnie). Pamiętaj, że warto uzgodnić z wykładowcą, czy ten zwyczaj obowiązuje, ponieważ część z prowadzących może nie wyrażać zgody na tę zasadę.

Warto studiować!